četrtek, 12. maj 2011

Prebliski o avtorskih pravicah

Veliko je že bilo govora o tem, veliko ga še bo. In prerekanja tudi. Meni nekaj ni jasno… In sicer, pravi zakon:
»Moralne avtorske pravice predstavljajo duhovno vez med avtorjem in njegovim delom. Moralne avtorske pravice zagotavljajo avtorju uresničevanje moralnih interesov v zvezi z njegovim delom, tudi če je pravico do izkoriščanja dela prenesel na drugo osebo.
S pomočjo moralnih avtorskih pravic bo avtor lahko zahteval, da se na vsakem primerku avtorskega dela ali ob vsaki javni priobčitvi avtorskega dela navede njegovo ime, se uprl skazitvi ali okrnitvi svojega dela itd. »
Ali se ta skazitev ali okrnitev dela nanaša na dotično avtorsko delo, ali je to varovalka, da ne bi še kdo naredil enakega oz. podobnega izdelka? Pri ustvarjanju to pomeni, da je prepovedan vsak razvoj neke tehnike. Ker vsak, ki navaja avtorske pravice, med drugim navaja tudi ta del, ki prepoveduje skazitev in okrnitev svojega dela. Boste rekli, da je to čisto prav, ampak…. Če bi npr. Judith Skinner to pravico jemala dobesedno, bi še dandanes delali prelive smo z 2 barvama, t.i. bullseye canes. Ne bi bilo Donne Katto in ostalih, ki danes delajo čudeže s prelivi. Razumete? Ne bi bilo napredka.
Pa še to… Kaj je s pravicami pri odkrivanju »tople vode«, ko se več ustvarjalcev domisli enake tehnike? Boste rekli, da to ni mogoče, da so sigurno kje to videli in pozabili, da so videli, bla, bla…. Pa je možno, ker je vse večja ponudba pripomočkov in materialov, dostopnost le-teh pa je  vse lažja in posledično vse več ljudi pride na enako ali zelo podobno idejo. Primer: na netu je malo morje tutorialov imitacije lesa s polimernimi glinami. Če jaz naredim svojo klobaso glede na materiale, ki jih imam in po trenutnem občutku, je to moje avtorsko delo, ker sem po zakonu: 
»Avtor je fizična oseba, ki je delo ustvarila. Avtor je praviloma tisti, čigar ime, psevdonim ali znak je na običajen način naveden na izvirniku ali pri objavi dela.« .
 Moram torej navesti drugega avtorja? Če jih je več, katerega? Me lahko kdo obtoži skazitve in okrnitve njegovega dela, kljub temu, da sem delala po lastnem navdihu in z drugimi materiali, pripomočki? Glede na to, da nisem dobesedno kopirala, menim da ne sme, ker po zakonu:
»Kot avtorsko delo niso varovani: 
  • ideje, načela, odkritja;
  • uradna besedila z zakonodajnega, upravnega in sodnega področja;
  • ljudske književne in umetniške stvaritve.«,
Ob tem se mi spet poraja vprašanje: ali je neka tehnika izdelave ideja/odkritje ali izdelek?

Možgani shranijo vsako prebrano črko in videno sliko. Če torej jaz preberem nek blog, se vsa vsebina shrani v mojih možganih in prav lahko se zgodi, da bom nekoč podzavestno ustvarila idejo/izdelek na podlagi videnega , pri tem pa bila prepričana, da je to moje avtorsko delo. Zatorej je najboljša zaščita avtorja in posledično mene (ker ne bo nobene kršitve) to, da avtorsko zaščitenih blogov sploh ne berem.

V zahvalo vsem, ki nesebično delijo svoje znanje tudi jaz dajem svoje prispevke na voljo javnosti, z dovoljenjem kopiranja, reproduciranja, spreminjanja in posredovanja, če so namenjeni v nekomercialne namene. Končni izdelek, narejen na podlagi mojih del pa seveda lahko tržite, saj je rezultat vašega dela (npr.: če jaz naredim tutorial, ga lahko spremenite, ne smete ga prodajati, lahko prodate izdelek, narejen na podlagi tutoriala).

Prvinska ideja interneta v civilne namene je bila: svoboden in nekomercialen pretok idej, znanja in informacij. Naj tako tudi ostane.  

Ob pisanju sem prebirala:


1 komentar:

  1. Zanimiva tema o kateri bi se dalo pogovarjat brez konca... ampak zdaj bi bil pa počasi že čas tudi za kakšen avtroski al pa neavtorski izdelek ... al kako to gre? ;o)

    OdgovoriIzbriši